Jak donosi wikipedia, metabolizm to ” całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Procesy te pozwalają komórce na wzrost i rozmnażanie, zarządzanie swoją strukturą wewnętrzną oraz odpowiadanie na bodźce zewnętrzne.” Metabolizm składa się z dwóch procesów. Procesu ANABOLIZY – budowania oraz procesu KATABOLIZY – niszczenia. W dzisiejszym poście przygotowałam dla Was 5 faktów na temat metabolizmu.

Masa mięśniowa kontra masa tłuszczowa

Osoby z większa masa mięśniową mają lepszy metabolizm od osób, które są pokryte w  dużym stopniu tkanką tłuszczową. Tak naprawdę tłuszcz nie spala Twoich kalorii. Robią to w większym stopniu mięśnie. Jako dowód na to zostawiam Wam ciekawy cytat: “Twoje serce, mózg, wątroba i nerki używają dużo energii, nawet, gdy Ty leżysz i wypoczywasz. Mięśnie i przewód pokarmowy pracują trochę mniej. Jednak tłuszcz nie spala praktycznie żadnych kalorii. Wypoczywając, spalasz około jednej kalorii na minutę. Jedna czwarta to robota mięśni. Tłuszcz spala około 1/50 tej kalorii” – mówi dr Jensen (źródło: www.menshealth.pl)

Ucinanie zapotrzebowania kalorycznego

Kiedy przestajemy dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości pokarmów, zmuszamy go do tworzenia zapasów. W takim wypadku nasz metabolizm spowalnia. Coraz ciężej jest nam tracić na wadze. Pamiętajcie, że aby schudnąć TRZEBA jeść. Zrezygnowanie z posiłków i katowanie się treningami nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, wręcz przeciwnie.  Organizm potrzebuje minimum 1000 kcal na to, żeby móc normalnie funkcjonować tzn. oddychać, wydalać itp. Musicie dostarczać mu znacznie więcej energii. Moim zdaniem takim minimum jest 1400 kcal przy mało aktywnym trybie życia.

Procesy życiowe

Większość dostarczonego do organizmu  pożywienia przetworzona jest na energię wykorzystywaną do podtrzymania procesów życiowych. Mówi się, że jest to ponad połowa ( czasami nawet 70 % ) dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Resztę możemy ( powiedziałabym nawet, że powinniśmy) wykorzystać na aktywność fizyczną, która ma pozytywny wpływ na przyśpieszenie metabolizmu. Ucinając za mocno Wasze dzienne zapotrzebowanie, utrudniacie swojemu organizmowi funkcjonowanie i wykańczacie go.

Przyśpieszony metabolizm

Tak, to prawda. Każdy z Was może to zrobić. Wystarczy włączyć do swojego jadłospisu produkty przyśpieszające spalanie. Moje propozycje znajdziecie tutaj ==>Produkty wspomagające odchudzanie . oraz trzeba wyeliminować najczęściej popełniane błędy, które spowalniają metabolizm. O nich pisałam kiedyś osobny post na blogu ===> Najczęściej popełniane błędy, które spowalniają metabolizm .

Metabolizm kontra wiek

Niestety nie mamy na to większego wpływu.  Z czasem nasz metabolizm zaczyna coraz gorzej pracować. Kiedy nasz organizm wchodzi w proces AKCELERACJI – przedwczesnego starzenia. Możemy zaobserwować coraz większe problemy z przemianą materii. Jednak nie oznacza to, że nic z tym nie można zrobić. Wystarczy dbać o formę, zdrowo się odżywiać, a na pewno Wasz metabolizm nabierze znowu tempa. Może nie będzie ono takie jak u 18 latki, ale na pewno da się nad nim popracować.

Metabolizm jest bardzo ważny. Waszym zdaniem jest o niego dbać i robić tak naprawdę wszystko, żeby jak najdłużej pracował  w najlepszym dla Was tempie.

Zdarzyło Wam się ucinać Wasze zapotrzebowanie energetyczne do takiego stopnia, że metabolizm znacznie spowalniał? Myślę, że większość z nas nieświadomie to kiedyś zrobiła. Pamiętajcie, żeby nigdy tego nie powtórzyć. Jeżeli macie ochotę, zapraszam Was do przeczytania postu w którym napisałam Wam jak można obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne ===>Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? 

Jestem ciekawa czy macie jakieś swoje sposoby na  przyśpieszenie metabolizmu? Jeżeli tak, podzielcie się nimi.Na pewno ktoś z chęcią z nich skorzysta. A może zauważyłyście, że z wiekiem Wasz metabolizm jest wolniejszy? Jako nastolatka mogłam jeść i jeść, a waga ani nie drgała w górę. Z czasem wszystko się zmieniło. Też tak macie?

Pozdrawiam,

Juliya