Za oknem z dnia na dzień temperatura wzrasta. Nasz organizm domaga się większej ilości wody, żeby schłodzić nasze ciało.  Wiele osób zapomina o tym, że słodkie, gazowane napoje nie powinny zastępować nam wody, a tak naprawdę najlepiej byłoby, gdyby były w ogóle wyeliminowane z naszego jadłospisu. W dzisiejszym poście postanowiłam przedstawić Wam 5 powodów dla których powinniśmy zrezygnować z napojów gazowanych.

1) Puste kcal.

W napojach typu  cola, sprite itp. znajduje się wiele pustych kcal. , które nie wpływają pozytywnie na nasz organizm. Wystarczy przeanalizować etykietę z opakowania, aby stwierdzić, że w składzie znajduje się bardzo duża ilość cukru. W większości przypadków, o których w tym momencie rozmawiamy nawet nie znajdziemy cukru, a np: aspartam- substancja stosowana jako sztuczny środek słodzący. Jest bardziej szkodliwy niż cukier. Oprócz tego możemy znaleźć jeszcze wysokofruktozowy syropu kukurydziany, który może powodować zaburzenia hormonalne i uszkadzać wątrobę. Jedna szklanka takiego napoju może zawierać około 150 kcal.

2) Chemia, chemia i jeszcze raz chemia

W napojach typu coca cola znajdziemy wyciągi z liści Coki oraz orzeszków Coli, które dostarczają substancji aktywnych takich jak kofeina i kokaina. Wiele osób zapomina o tym, że coca cola ma właściwości pobudzające ( kiedyś zawartość kofeiny wynosiła do 9 mg, a teraz została ona zminimalizowana ). W gazowanych napojach znajdziemy również kwas fosforowy, który tworzy związki z wapniem i szkodzi zębom oraz jest przyczyną utraty wapnia w kościach. Znajdziemy również wiele aromatów i barwinków syntetycznych. 

3) STOP uzależnieniom!

Myślę, że każdy z Was zauważył, że po wypiciu jednej szklanki napoju gazowanego mamy ochotę na następną i następną. Substancjami uzależniającymi w tym wypadku są cukier oraz kofeina. Osoby, które długo spożywają takie napoje i piją ich naprawdę duże ilość, po wyeliminowaniu ich z diety mają objawy odstawienia takie same jak osoby uzależnione od nikotyny czy alkoholu np. niepokój, trzęsące się ręce, łaknienie i okropne bóle głowy.

4) Osłabiony organizm

Po wypiciu słodkiego napoju, gazowanego nasz system immunologiczny zostaje osłabiony nawet na kilka godzin ( duża ilość cukru ). Wypicie świeżego soku sprawi, że wzmocnimy swój układ immunologiczny.

5) Napoje typu cola i ich dziwne zastosowanie

Nie wiem czy wiecie, ale  nie ma lepszego odkamieniacza niż cola! Wystarczy wlać do czajnika, zagotować i po kamieniu zero śladu( oczywiście nie mam na myśli kamienia z kilku miesięcy, który ma już grubą warstwę ) . Tak samo zadziała w toalecie. Napoju typu cola wlany do wc sprawi, że nie będziesz musiała szorować toalety.

Jeżeli masz śruby, które są zardzewiałe i nie nadają się do użytku, to właśnie ten napój postawi je na nogi. Kilka godzin moczenia i będą wyglądały zdecydowanie lepiej.

Znalazłam również informację, że wielu mechaników ( oczywiście bez zgody właściciela samochodu ) czyści colą silnik.

Takie napoje są również używane do dezynfekowania starego mięsa w sklepach spożywczych. Mówiony o tym wiele razy w telewizji.

Myślę, że tyle powinno wystarczyć, abyście odstawili te świństwa i zastąpili wodą czy domowymi sokami. Niestety jestem zwolenniczką gazowanej wody z cytryną, ale jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od tych wszystkich słodkich napojów. Nie piję coli itp. Po prostu nie smakuje mi ona. Jak mój Facet czasami przyniesie jakąś butelkę do domu, to tak mu ją obrzydzam opowiadając o tym do czego jest używana, że stoi dwa tygodnie, a później wylewam ją do toalety. 

Jak to u Was wygląda? Pijecie gazowane napoje ? A może sięgacie po wodę?

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya