W dzisiejszych czasach każdej kobiecie marzy się płaski brzuch. Popularna ostatnio moda na króciutkie topy czy odsłaniające brzuch bluzki motywuje do pozbycia się tłuszczyku z brzucha, aby fajnie prezentował się on w takiego typu ubraniach. Jak wyeliminować błędy w trakcie treningu brzucha? O tym przeczytacie w tym krótkim artykule.

Dziewczyny ćwiczą, katując się olbrzymią ilością tzw. Brzuszków, ale efekty nie przychodzą… Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim istnieje przekonanie, że brzuch „robi się w kuchni” i to odpowiednia dieta jest priorytetem w walce o piękny ABS. Niestety błędy w trakcie treningu brzucha są nadal bardzo popularne.

Jeżeli posiadamy niski poziom tkanki tłuszczowej, ale nie mamy rozbudowanych mięśni brzucha, to możliwe jest, że brzuch sam w sobie jest płaski, ale nie wygląda tak idealnie jakbyśmy chciały. Z kolei jeśli mięśnie są rozbudowane, jednak poziom tłuszczu jest zbyt duży, na takim brzuchu niewiele będzie widać.

Po pierwsze – nie powinno się, a wręcz nie wolno wykonywać ćwiczeń na tę część brzucha codziennie. Każde mięśnie potrzebują regeneracji, a zatem codzienny trening nie jest wskazany. Minimalny odstęp, w jakim możemy ćwiczyć brzuch wynosi minimalnie dwa dni. Z pewnością chcemy osiągnąć efekt jak najszybciej, jednak przestrzegając tej zasady, utrzymany mięśnie w dobrej formie a jednocześnie unikniemy przetrenowania.

Każdy trening powinien rozpoczynać się od porządnej rozgrzewki, która powinna trwać ok. 10 minut. Jest ona potrzebna, gdyż stopniowo zwiększa temperaturę w mięśniach, a nie wykonując jej możemy zrobić sobie krzywdę.

Pora obalić mit. Robienie bardzo popularnych brzuszków nie spowoduje, że będziemy posiadaczkami pięknego brzucha. Nie musimy również wykonywać skomplikowanych i zróżnicowanych ćwiczeń, jednakże dobre jest ich modyfikowanie co jakiś czas. Jak to robić? Można wykonywać więcej powtórzeń czy też serii. Jeśli będziemy już bardziej „wprawione” możemy zacząć wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Wcale nie musimy mieć do tego celu sportowych akcesoriów. Świetnie sprawdzi się np. butelka wody. Trening powinien być zmieniany raz na ok. 4-5 tygodni.

Warto pamiętać, że brzuch zbudowany jest z 4 części – skośnego zewnętrznego i wewnętrznego, prostego oraz poprzecznego. Jeśli wykonujemy brzuszki, angażujemy jest nie część mięśnia skośnego zewnętrznego i poprzecznego. Bardzo ważne jest zatem wykonywanie kilku rodzajów ćwiczeń, aby w każdym z nich mogła być angażowana inna partia mięśni.

Twoim celem jest piękny brzuch? Nie zapominaj również o innych mięśniach. Bardzo ważne jest wzmocnienie całego ciała. Rób wykroki, pompki, przyrządy I inne ćwiczenia siłowe. Twój brzuch z pewnością Ci za to podziękuje. Nie istnieje coś takiego jak zredukowanie tkanki tłuszczowej tylko w jednym, konkretnym miejscu. Ćwicząc jedynie brzuch nie pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu, który go pokrywa.

Trening brzucha zawsze powinien być wykonywany na końcu. Istnieje jeden wyjątek, ale o tym za chwilę. Powinno zatem zaczynać się od największych partii mięśni i stopniowo przechodzić do najmniejszych. Mięśnie brzucha należą do drugiej grupy i to właśnie z tego powodu jego trening  powinno wykonywać się na końcu.

A kiedy powinno się ćwiczyć brzuch na początku? Jedynie w sytuacji, jeśli jest to tylko jedyna grupa mięśni, którą ćwiczymy danego dnia.

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Nie przesadzajmy z ilością powtórzeń. Udowodniono, że krótki, ale intensywny trening sprawdzi się równie dobrze. To nie ilość jest najważniejsza, ale jakość i dokładność, którą wkładamy w ćwiczenia. I jeszcze jedno – zapomnij o ciężkostrawnej kolacji.

Żegnacie błędy w trakcie treningu brzucha!

Pozdrawiam,

Roksana

Przeczytaj również na blogu:

Wystarczy jedna sesja tego treningu, żeby zobaczyć progres! Tak poprawisz swoją sylwetkę

Największe mity dietetyczne – O nich musisz pamiętać!