Przygotowałam ten post z myślą o osobach, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę z bieganiem w okresie zimowym. Na początku chciałam Wam powiedzieć, że nie ma złej pogody do uprawiania tego sportu, są tylko źle ubrani biegacze:). Postaram się napisać Wam “ W czym biegać zimą ?”.

Zdaję sobie sprawę z tego, że osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem nie chcą inwestować w profesjonalne ubrania, które możemy spotkać w każdym sklepie sportowym. Dlatego w tym poście chciałam przedstawić Wam profesjonalny jak i również amatorski ubiór, który pozwoli Wam biegać na świeżym powietrzu nawet przy minusowej temperaturze.

1) Amatorski ubiór do biegania zimą:

Pamiętajcie, że zawsze należy ubierać się ” na cebulkę “. Ta zasada dotyczy przede wszystkim góry stroju. Zacznijmy może od głowy. Bardzo ważnym elementem ubioru jest czapka! Największa ilość ciepłą ucieka właśnie przez głowę. Dlatego ZAWSZE trzeba pamiętać o czapce.Warto jest również nałożyć jakąś chustę na szyję. Jako pierwsza warstwa okrycia korpusu idealnie sprawdzi się koszulka z oddychającego materiału  ( najlepiej jest unikać bawełnianych koszulek ale na początek mogą być ) . Jako kolejną warstwę powinniśmy założyć  bluzę. Na to warto jest ubrać kurtkę, która będzie chroniła Nas przed wiatrem bądź kamizelkę. Na dół idealnie sprawdzą się przylegające do  ciała leginsy. Mogą być wykonane z cieplejszego materiału lub po prostu na nie zakładamy jeszcze spodnie dresowe bądź ortalionowe lub jeszcze jedną parę leginsów, kalesonów itp. Warto jest również koszulkę wkładać mp: w spodnie. Dzięki temu nie zmarzną Nam pośladki.  Nie zapominajcie również o rękawiczkach, które również się przydadzą. Najważniejsze są wygodne buty oraz ciepłe skarpetki. Niestety nieprzemakalne są tylko gumowce. Dodatkowo polecam zabrać w kupek, który trzyma ciepło wodę z cytryną oraz miodem. Nawet mały łyczek idealnie rozgrzeje Nasz organizm.

Złota zasada:Ubieramy się tak żeby nie zamarznąć ale również nie przegrzać organizmu. Jeżeli na dworze jest -10 stopni, to ubieramy się tak, jakby było +0. Starajcie się nie zatrzymywać a po treningu jak najszybciej wrócić do domu.

2) Profesjonalny ubiór sportowy:

Myślę, że na niego mogą sobie pozwolić osoby, które naprawdę pokochały bieganie i zamierzają to robić regularnie. W takim wypadku taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna.

Jako czapka oraz chusta idealnie sprawdzi się Buff. Jest to  elementu garderoby, który może chronić naszą głowę, twarz i szyję.

Na korpus powinniśmy ubrać koszulkę z oddychającego materiału, na to cienką bluzę przeznaczoną do biegania. Warto jest również ubrać termoaktywną kurtkę, która ochroni Nas przed silnym wiatrem lub śniegiem. Na nogi idealnie nadadzą się specjalne leginsy , które można kupić w każdym sklepie sportowym. Pamiętaj również o ciepłych skarpetkach. W sklepach typu Decathlon itp. dostaniemy również skarpetki stworzone do biegania. Tak samo jak rękawiczki. Najważniejsze są jednak buty. Jeżeli troszkę już biegasz, to warto na zimę zainwestować w ocieplane obuwie, które jest wzmacniane a czasami posiadają na podeszwie takie małe ” kolce “.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  1. Smaruj twarz tłustym kremem, który ochronią ją przed zimnym wiatrem.
  2. Jeżeli biegasz rano po przebudzeniu, to warto jest swoje ubrania do biegania położyć na kaloryferze. Dzięki temu będą ciepłe.
  3. Zimowe buty do biegania powinny być o pół rozmiaru większe żeby mieściła się gruba skarpeta.
  4. Jak już wspominałam wcześniej warto jest zabrać gorącą wodę z cytryną i miodem  w kubku, który trzyma ciepło. Uważam, że to jest naprawdę świetny osób na szybkie ogrzanie się i sama go stosuję :).
  5. Po zakończeniu biegu od razu wracaj do ciepłego pomieszczenia. W innym wypadku możesz doprowadzić do oziębnięcia organizmu.
  6.  Jeżeli temperatura na dworze spada poniżej 10 stopni, to trzeba odpowiedni zabezpieczyć łydki. Idealnie sprawdzą się do tego getry, długie ciepłe, skarpety. Jeżeli nie będziemy tego robić, to wyziębione ścięgno  achillesa może zostać ( jest to bardzo bolesne ). Pamiętajcie o tym O łydki trzeba dbać. Nikt Wam nie zabroni nosić getrów przy 0 temperaturze. Wychodzę z założenia, że lepiej nie ryzykować.

Pamiętajcie, że śnieg nie jest wymówką. Spokojnie można biegać i nawet bez profesjonalnego ubioru nie zmarzniesz:). Wystarczy tylko chcieć i być zmotywowanym. Bieganie po śniegu jest naprawdę przyjemne. Skrzypiący odgłos śniegu pod stopami, piękny krajobraz sprawia, że można się zrelaksować:)

A Wy w jakim ubiorze biegacie? Chcecie więcej takich postów ze wskazówkami ?

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya