Wydaje mi się, że nie znam Kobiety, która lubi mieć gładkie, wydepilowane ciało, bez zbędnego owłosienia. Każda z Was wie jak bardzo męczące może być golenie nóg przy użyciu maszynki. Zdecydowanie wolę depilację, która jest bardziej trwała. Tak naprawdę mamy w czym wybierać. Od różnego rodzaju depilatorów po usuwanie laserowe. W dzisiejszym poście poruszymy temat depilacji pastą cukrową oraz woskiem cukrowym.

Jaka jest różnica miedzy pastą cukrową a woskiem cukrowym?

Oba produkty różnią się od siebie konsystencją i sposobem użycia. Pasta cukrowa jest bardziej gęsta od wosku. Do jej stosowania nie potrzebujemy plastrów do depilacji.

Jak stosuje się pastę cukrową, a jak wosk cukrowy?

Jeżeli zdecydujemy się na użycie wosku nakładamy go na oczyszczoną, osuszoną skórę w kierunku porostu włosów na skórę lekko oprószoną pudrem dla niemowląt po to, żeby uniknąć podrażnienia. Ciepły ( ale nie gorący wosk ) nakładamy np: drewnianym patyczkiem w kierunku porostu włosów na wcześniej przygotowane miejsce, które zamierzamy wydepilować. przykładamy plaster do depilacji i zdejmuje ruchem w przeciwną stronę. 

Z  ciepłej pasty cukrowej formujemy średniej wielkości kulkę ( np: porównywalną do orzecha włoskiego ). Rozprowadzamy ją na miejscu, które wcześniej przygotowaliśmy do depilacji ( postępujemy tak samo jak przy wosku ). Trzeba pamiętać, że musi być rozprowadzona w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów ( odwrotnie niż podczas używania wosku cukrowego ). Kiedy pasta zastygnie, zrywamy ją zdecydowanym ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – nie pod włos tak jak jest to w przypadku wosku :). Możecie używać jednej kulki kilka razy :).

Co wybrać?

Wszystko zależy od Was. Najlepiej będzie jak wypróbujecie jednego i drugiego i same stwierdzicie co jest dla Was lepsze. Podobno pasta cukrowa dokładniej usuwa włoski i radzi sobie nawet z 2 mm owłosieniem oraz nie podrażnia skóry tak jak wosk czy inne rodzaje depilacji. Mogą ją również stosować osoby posiadające żylaki. Przy używania wosku do depilacji ryzyko wrastania włosków jest większy niż przy paście cukrowej ( ryzyko wrastania włosków jest minimalne ).

Jak długo utrzymuje się efekt?

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. U jednej z Was będą to 4 tygodnie, u drugiej 6. Jedno jest pewne, jak nie wypróbujecie, to się nie dowiecie :).

Przepis na domową pastę cukrową ( przepisów jest bardzo dużo. Wszystkie składają się z tych samych składników, jednak często różnią się proporcjami. Mi najbardziej odpowiada taki, którym się z Wami dzielę. 

  • 2 szklanki cukru,
  • 1/4 szklanki soku z cytryny.
  • 1/4 szklanki wody,

Jeżeli nie posiadacie w domu cytryny, możecie skorzystać z tego przepisu:

  • 1 szklanka cukru,
  • 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki podgrzewamy przez około 30 minut na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Podczas gotowania możecie delektować się zapachem waty cukrowej :). Jak masa będzie przypominała swoją konsystencją karmel, a jej kolor będzie bursztynowy powinniśmy przestać ją gotować i poczekać aż przestygnie. Przelewamy do słoiczka.  Nie zapomnijcie od razu namoczyć garnka, bo będziecie miały później problem ;). Możecie przechowywać ją w lodówce. Jeżeli chcecie użyć jej ponownie wystarczy podgrzać np: w mikrofalówce lub wstawić słoik do garnka z wodą.

Jeżeli nie lubicie eksperymentować z domowymi kosmetykami, możecie kupić gotowy wosk oraz pastę cukrową np: na allegro. Koszt uzależniony jest od producenta i wagi. Waha się w granicach od 10 zł do 50 zł. Przygotowanie takiej pasy lub wosku we własnym domu kosztuje około 3-4 zł. Musicie jednak pamiętać, że bardzo rzadko się zdarza, żeby za pierwszym razem pasta był perfekcyjny :). Ja np: swoją pierwszą nie wspominam najlepiej :). Byłam tak zafascynowana tym, że jej nie spaliłam, że zapomniałam zalać garnka w którym ją robiłam wodą. Z zaschniętą pastą nie chciała sobie poradzić zmywarka ani gąbka. Pozostało mi podgrzanie wody w garnku, a później szorowanie wszystkiego druciakiem :).

Ktoś z Was używa tych przepisów? Jesteście zadowolone z takiego rodzaju depilacji? Polecacie jakieś sprawdzone woski cukrowe i pasty cukrowe do kupienia? Jak wspominacie swoją pierwsza depilację wykonaną tym sposobem? 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya