Dieta pięciu czynników – brzmi bardzo tajemniczo, prawda? Na szczęście wszystko jest o wiele łatwiejsze niż Wam się wydaje. Stosowało ją wiele gwiazd między innymi: Lady Gaga, Megan Fox, Rihanna i wiele innych gwiazd. Zmieniła ona również sylwetkę wielu innych, nieznanych w show biznesie osób. Na czym polega jej fenomen? Czy naprawdę jest taka rewelacyjna? 

DIETA 5 CZYNNIKÓW – HISTORIA I ZAŁOŻENIA

Została ona opracowana w 2009 roku przez Harleya Pasternaka – dietetyka, trenera personalnego hollywodzkich gwiazd. Jej zasady są oparte na zaleceniach dietetycznych znanych na całym świecie, a wszystko opiera się na cyfrze “5”.

Autor diety uważa, że kluczem do sukcesu są: 5 posiłków dziennie, 5 treningów w tygodniu po 25 minut, 5 zasad każdego przygotowywanego posiłku, 5 tygodni, 5 dni oszustw (jemy wtedy wszystko na co mamy ochotę oczywiście w ograniczonych ilościach), 5 głównych składników na posiłek, przygotowywanie posiłku powinno zająć jak najmniej czasu (nawet tylko 5 minut). Brzmi bardzo zachęcająco, prawda?

Przygotowywanie posiłku

Po pierwsze danie musi zawierać nisko tłuszczowe produkty białkowe około 5 gramów. Każdy posiłek musi rownież składać się z produktów węglowodanowych o niskim maksymalnie średnim indeksie glikemicznym. Trzecią zasadą jest błonnik w postaci 5-10 gramów dziennie. Oprócz tego niezbędne są zdrowe tłuszcze i odpowiednie nawodnienie organizmu napojami bez cukru: woda, herbata niesłodzona ziołowa itd. Zalecana jest woda.

Wartość kaloryczna, ilość zrzuconych kilogramów

Dzienny jadłospis składa się maksymalnie z 1500 kcal. Jesteśmy na niej w stanie zrzucić około 7 kilogramów bez efektu jojo. Przygotowywanie posiłków w trakcie diety nie powinno być pracochłonne.

Co z treningiem?

Tak jak już Wam napisałam. Trenujemy 5 razy w tygodniu po 25 minut. Trening składa się z 5 ćwiczeń (każde trwa 5 minut). Zaczynamy od rozgrzewki (tutaj np. 5 minut skakania na skakance), później trenujemy 5 minut z ciężarami, 5 minut uda, nogi, pośladki, 5 minut brzuch i na koniec rozciąganie 5 minut.

Plusy diety

Prosty jadłospis, jasne reguły, szybkie efekty.

Minusy diety

Brak zaleceń co do wielkości porcji, co dla wielu osób może być ciężkie w zachowaniu odpowiednich proporcji. Jadłospis bywa czasami kosztowny.

Dieta 5 czynników ma zarówno swoich przeciwników i zwolenników. Przy dobrze skomponowanym jadłospisie dostarcza organizmowi wszystko co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Co o niej sądzicie? Może ktoś z Was stosował dietę 5 czynników?

Pozdrawiam,

Juliya

Poznaj również inne diety, które znajdziesz na moim blogu:

Dołącz do mnie na ie: 

*** UWAGA! Przed zastosowaniem diet suj się ze swoim lekarzem, który określi Twój stan zdrowia i potwierdzi czy na pewno jest ona dla Ciebie odpowiednia. Nie ponosimy odpowiedzialności za stosowanie tej diety.***