Nie jest tajemnica to, że bieganie jest najlepszym treningiem aerobowym, inaczej nazywanym tlenowym. Bieg pozytywnie wpływa na naszą odporność, układ krwionośny,  stres i nadwagę. Zwiększa wydajność organizmu, poprawia samopoczucie, daje satysfakcję!

Większość z nas przynajmniej raz w życiu próbowała regularnie biegać. Niestety brak tchu, zakwasy doprowadzały do tego, że szybko z tego rezygnowaliśmy. Z czasem człowiek uczy się czerpać przyjemność z biegania, a zmęczenie po treningu powoduje uśmiech na twarzy i daje wielką satysfakcję.  Chciałam udowodnić Wam, że warto jest zacząć biegać!

Czego potrzebujemy?

Na początek wystarczą zwykłe adidasy (później warto zamienić je na profesjonalne buty do biegania). Wygodny strój np.: dres, krótkie spodenki, koszulka (zależy od pogody). Jeżeli masz długie włosy to przyda Ci się dobra gumka, którą je zwiążesz (taka, która nie będzie się zsuwała podczas treningu), przyda Ci się również opaska, która przytrzyma Twoją grzywkę. Od siebie mogę polecić taką gumkę ===> oraz taką opaskę ===> . Moim zdaniem te dwie rzeczy, to najlepszy duet do włosów w trakcie każdego treningu.

Co jeszcze nam się przyda? Szczypta dobrych chęci, determinacji. Możliwość zrobienia czegoś z myślą o sobie!

Gdzie możemy biegać?

Dosłownie WSZĘDZIE! W parku, przy brzegu morza, leśnymi dróżkami, uliczkami w mieście! Wszystko zależy od Was! Jeżeli mamy wszystkie potrzebne materiały możemy przygotować się do pierwszego biegu.

Jak go zaplanować?

Myślę, że warto jest na początek wyznaczyć sobie jakiś cel np.: zrzucenie wagi, poprawę samopoczucia czy kondycji! Dzięki ustaleniu sobie takiego „progu” będziemy bardziej zdeterminowani (zwłaszcza wtedy, kiedy zobaczymy pierwsze efekty naszej pracy).

Od czego zacząć?

Osobiście poszłam na żywioł. Od swojego pierwszego biegu nie zaczynałam (tak jak wiele stron poleca od minuty marszu i minuty biegu). Na początku biegłam 500 m. Z dnia na dzień dystans się zwiększał. Jednak jeżeli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z aktywnością fizyczną powinien rozpocząć bieganie w taki sposób:

Jak zacząć biegać?
kobiecegadzety.pl

Ile czasu powinien trwać pierwszy bieg?

Zdecydowanie nie powinien przekraczać 15 minut.

Ile razy w tygodniu powinniśmy biegać?

Aby trening był skuteczny wystarczą 3-4 treningi w ciągu siedmiu dni ( nie więcej! ).

Jakie powinniśmy trzymać tempo?

Odpowiednie tempo to takie podczas którego swobodnie możemy rozmawiać z drugą osobą. Jednak z czasem nasz organizm robi się bardziej wydajny i możemy zwiększać tempo.

Rozgrzewka przed biegiem i rozciąganie po treningu jest bardzo ważne! Pamiętajcie o nim! 

UWAGA! Wiele Kobiet nie podejmuje się biegania tylko dlatego, że naczyta się mitów na ten temat. Chciałam przedstawić Wam kilka wymówek:

a)      Bieganie nadmiernie rozwija mięśnie łydek i ramion.

Jest to nieprawda!

Kobiety, które biegają profesjonalnie rozwijają swoją muskulaturę po to, żeby lepiej biegać i pokonywać swoje rekordy. Kobiety biegające rekreacyjnie nie dorobią się takiej figury jak prawdziwi sportowcy!

b)      Bieganie zniekształca biust!

Jest to następny mit!

Wygląd naszych piersi zależy od więzadeł Coopera. Gorszy wpływ na nie ma źle dobrany biustonosz niż bieganie! Aby wzmocnić wiązadła Coopera musi dbać o górną partię ciała np.: powinniśmy wykonywać pompki. Inwestujemy w biustonosz sportowy i Nasz biust podczas biegu jest bezpieczny.

c)       Wiele Kobiet uważa, że bieganie jest powiązane z rezygnacją ze szpilek.

Mamy następny mit.

Bardziej niebezpieczne dla Naszych stawów są wysokie obcasy niż bieganie. Taki buty unieruchamiają staw skokowy i utrudniają przepływ krwi w nogach. Bieganie zaś uelastycznia stawy i więzadła.

Jak zaczęłam biegać?

Moja historia z bieganiem zaczęła się z dnia na dzień.  Obudziłam się i zadałam sobie pytanie „ Dlaczego nie biegasz?”. Obiecałam sobie, że dzisiaj spróbuję! Mimo braku chęci po całym dniu założyłam sportowe buty, uruchomiłam aplikację Endomondo i pokonałam pierwszy krótki dystans! Byłam z siebie dumna, że nie poddałam się mimo zmęczenia i dotrzymałam obietnicy. Trening powtarzałam co 2 dzień. Dzisiaj spokojnie mogę powiedzieć, że bieganie sprawia mi przyjemność. Najbardziej lubię biegać sama. Wtedy mogą się wyciszyć, pomyśleć i posłuchać ulubionej muzyki.

A Wy biegacie? Jak zaczęła się Wasza przygoda z tym sportem? A może udało mi się Was zmotywować do pierwszego biegu?

Odpowiedzi zostawiajcie w komentarzach 🙂