Jemy po to żeby żyć, a nie żyjemy po to, żeby jeść

6

Chciałabym poruszyć temat jedzenia, a mianowicie wszelakich zaburzeń odżywiania.
Zacznijmy od tytułu wpisu, jest to wypowiedź Sokratesa, moim zdaniem oczywiście bardzo trafna. Zadajcie sobie bardzo ważne pytanie. Czy jecie ponieważ jesteście głodne czy po prostu macie na coś ochotę? OTÓŻ TO!
Jedzenie powinno sprawiać przyjemność, jak najbardziej ,ale nie powinno wyrządzać nam krzywdy i być przyczyną nadwagi, otyłości, bulimii czy anoreksji.

Moja rada dla was- JEDZCIE SMACZNIE ALE ZDROWO I GŁOWĄ! TAK ŻEBY NIE BYĆ GŁODNYM I PRZEJEDZONYM.

Wiem sama po sobie, że czasami jest naprawdę ciężko odmówić sobie czegoś. Nie każdy ma silną wolę i każdy ma inny sposób myślenia. Zamiast ociekającego tłuszczem pączka po którym będziesz czuła się kiepsko, znajdź zdrową i o wiele mniej kaloryczną alternatywę np.ciastko owsiane(same y!). Brak wyrzutów sumienia i organizm zadowolony ze słodkości, to samo dotyczy każdej formy ciężko strawnego jedzenia i bardzo kalorycznego.

Teraz odniosę się do ilości spożywanego pokarmu.

Najlepsze rozwiązanie, to długie żucie i spokojne jedzenie, tak wiem “nie każdy ma na to czas”,kolejna wymówka która nie sprzyja zdrowiu i sylwetce.
Jeżeli do czegoś dążysz, zdołasz wszystko poukładać tak, żeby było na właściwym miejscu.
Jem śniadanie około 30-35 minut. Żuję, przeżuwam, gryzę, delektuję się i tak dalej. Mam mnóstwo na głowie –  szkoła,siłownia, zajęcia dodatkowe i wiele innych rzeczy. Mimo wszystko POTRAFIĘ znaleźć czas na spokojne, zrównoważone zjedzenie posiłku.  Żeby mieć możliwość zjedzenia drugiego śniadania w wyżej wymienionym tempie, wstaję nawet 40 minut szybciej, podczas zajęć jem posiłek na najdłuższej przerwie i daję radę. 🙂

Proszę Was, zróbcie coś dla swojego zdrowia i ciała. Zwolnijcie trochę w życiu. W tych czasach każdy jest zalatany, zabiegany i nie ma na nic czasu. Zadbajmy o siebie i pamiętajmy o odpoczynku i regeneracji. Jadajcie regularnie, spokojnie, zdrowo i w odpowiednich ilościach.

Przytoczę Wam jeszcze polski odpowiednik przysłowia Sokratesa:
“Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację daj wrogowi.”-jedno z moich ulubionych! Zostawiam was z nim i nakłaniam do refleksji na jego temat 🙂

Ponadto życzę Wam wszystkich ciepłych,rodzinnych i dobrych świąt Wielkanocnych 🙂 Mokrego i sportowego dyngusa oraz Wesołego Alleluja!!! 🙂

Pozdrawiam,Natalia.