W dzisiejszych czasach bardzo popularna staje się joga. Dla jednych jest to oderwanie się od codzienności, zrelaksowanie swojego ciała i umysłu, urozmaicona forma ćwiczeń.Dla innych jest tak jakby nową wiarą, religią.

Jakie są pozytywne skutki trenowania jogi? Dlaczego kościół uważa, że joga jest zła? Jak zacząć uprawiać jogę? Postaram się Wam odpowiedzieć na te pytania.

Wbrew pozorom joga nie tylko relaksuje Nasze ciało ale również  spala kalorie, wzmacnia i uelastycznia mięśnie, ujędrnia ciało, rozciąga je i oczyszcza organizm, dodaje Nam pozytywnej energii.

Na pewno niektórzy z Was spotkali się z opinią, że joga jest zabroniona chrześcijanom.

Ojciec Radosław Broniek uważa, że  “Joga wiąże się z pewną wizją świata, człowieka i Boga, np. z teorią reinkarnacji, co jest nie do pogodzenia z wiarą chrześcijańską”. Ojciec również uważa, że można zaakceptować jogę w postaci TYLKO gimnastyki. Jednak zamiast jogi można uprawiać gimnastykę, która nie wiąże się z tajemniczymi mocami i nie jest sprzeczna z wierzeniami religii chrześcijańskiej. Kościół uważa, że joga inicjuje w Naszą duchowość i przez nią możemy nabyć zdolności paranormalne. ( informacje zasięgnęłam ze strony  )

Osobiście bardzo sceptycznie podchodzę do takich informacji. Traktuję jogę jako relaks. Dla mnie to jest chwila, kiedy mogę wyłączyć się od codzienności i pogrążyć się we własnych myślach. A Wy jak do tego podchodzicie?

Jakie są odmiany jogi?

Istnieją różne odmiany jogi należące do wspólnej grupy zwanej hatha-joga. Do najpopularniejszych należą: power-yoga, czyli Ashtanga, którą charakteryzuje intensywne tempo ćwiczeń; Iyengar – doskonalenie techniki; Bikram – ćwiczenia w temp. 35 st. C; Kundalini i Tantra – kontrolują przepływ energii, oddechu i relaksacji.

Co to są asany jogi?

Są to pozycji jogi, które systematycznie pracują nad kurczeniem i rozciąganiem mięśni ciała, uwalnianiem napięcia i prowadzą do głębokiego odczucia relaksacji.

Jak powinniśmy oddychać podczas wykonywania pozycji?

Musimy kontrolować swój oddech.  Wdychać powietrze przez nos przy zamkniętych ustach. Wypełniać powietrzem najpierw gardło, potem klatkę piersiową, a na końcu wciągnij je do brzucha

Jak zacząć trenować jogę?

Na początku powinniśmy się zrelaksować.

Kładziemy się na plecach w pozycji relaksacyjnej i głęboko oddychamy.

savasana_11
https://www.sivananda.org

Każdy trening jogi powinniśmy rozpocząć od pozycji powitanie słońca. Jest to rozgrzewka składająca się z 12 pozycji jogi. Podczas tej pozycji mięśnie są rozciągane i tonizowane.

sun salutation
szkolatajemna.blogspot.com

 

Później możemy dodawać następne asany jogi.

Aby nie kopiować podaję Wam link do początkujacych pozycji jogi –> 

Jaka jest Wasza opinia na temat jogi? Miałyście z nią do czynienia? 

Pozdrawiam,

Juliya

źródło: