Trening siłowy moim zdaniem jest jednym z najlepszych treningów. O jego zaletach pisałam już w osobnym poście. Jeżeli chcecie je poznać, zapraszam Was tutaj ===> klik. Tak naprawdę wiele osób podczas treningu siłowego popełnia kilka błędów. Robią to zazwyczaj osoby początkujące, ale zaawansowanym również się zdarza. W dzisiejszym poście przedstawię Wam moim zdaniem najczęściej popełniane błędy podczas  treningu siłowego.

BRAK PLANU TRENINGOWEGO

Nie ma nic gorszego od chaotycznych ćwiczeń. Bez porządnego planu treningowego naprawdę ciężko o dobre efekty. W końcu ćwiczyć trzeba z głową, a nie byle jak. Dzięki niemu uczymy się konsekwencji, możemy monitorować swoje postępy i przede wszystkim wiemy, że wszystko co wykonujemy, jest naprawdę dobre i nam pomoże.

ZBYT DUŻE OBCIĄŻENIE

Na siłowni można zaobserwować jak często popełniany jest ten błąd. Wiele początkujących pań próbuje podnosić ciężary, które po prostu są dla nich za ciężkie. Na samym początku trzeba nauczyć się poprawnej techniki, a dopiero później zwiększać obciążenie. NIGDY nie robimy na odwrót!

BRAK ROZCIĄGANIA

Każdy trening TRZEBA zakończyć rozciąganiem! Nawet siłowy. Nie możemy sobie tak po prostu zakończyć sesję treningową bez porządnego rozciągania. Z biegiem czasu osoby, które pomijają ten etap ćwiczeń, zaczną dostrzegać swój błąd. Tylko wtedy może być już za późno.

BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI

Trenując raz w tygodniu nawet nie ma co liczyć na efekty. Jeżeli chcemy je zobaczyć,  trening siłowy powinien pojawić się w naszym planie dnia przynajmniej 3 razy w tygodniu.

NIE LICZY SIĘ ILOŚĆ!

Karygodnym błędem jest przekładanie ilości nad jakość. Jest to bardzo często popełniany błąd na siłowni, zazwyczaj przez kobiety, które chcą szybko zobaczyć efekty. Kilkakrotnie byłam świadkiem tego, jak trener mówił swojej podopiecznej, ze ma wykonać 20 powtórzeń, 4 serie np. wykroków. Później okazywało się, że Pani zwiększyła sobie ilość powtórzeń do 30 na serię, zmniejszyła obciążenie, a każde powtórzenie wykonywała w tak szybkim czasie, że ciężko było ocenić jej poprawną technikę.

ZBYT KRÓTKA PRZERWA MIĘDZY TRENINGAMI LUB JEJ BRAK

Kolejny dowód na to, że nie liczy się ilość, a jakość! Trenując codziennie osiągniemy znacznie mniejsze efekty. Nasze mięśnie potrzebują przynajmniej jednego resetu w ciągu tygodnia. Osobiście zaleciłabym dwa.

Jakie błędy podczas treningu na początku popełniałyście, a może udało Wam się zaobserwować je u innych osób? Zostawcie je w komentarzach. Myślę, że wspólnie uda nam się ostrzec przed nimi wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem siłowym.

Pozdrawiam,

Juliya