Na każdym kroku spotykamy się z mitami. Nie oszukujmy się. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu uwierzył w jeden z nich i dałby “uciąć” sobie rękę, że jest to najprawdziwsza prawda na świecie. Czy można się przestrzec przed mitami? Oczywiście, że nie. Warto jest znać przynajmniej niektóre z nich i nie dać się nabrać na to, co czasami ktoś próbuje nam wmówić. W dzisiejszym poście poznacie największe mity dotyczące diet i zdrowego odżywiania.

Dieta zgodna z grupą krwi – MIT

Skuteczność diety zgodnej z grupą krwi została obalona. Tak naprawdę brakuje jakichkolwiek informacji, które potwierdzałyby jej skuteczność. Wręcz przeciwnie, kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie osób, które potwierdziły, że sposób żywienia NIE MA nic wspólnego z grupą krwi i nie można uważać tej diety za prawdziwą i zdrową.

Ostatni posiłek trzeba zjeść o godzinie 18:00 – MIT

Kolejny mit bardzo często wmawiany wielu osobom i przez naprawdę dużą liczbę osób uważany za prawdę. Jeżeli ktoś chodzi spać o godzinie 24 i wstaje o godzinie 10 w żadnym wypadku nie powinien jeść ostatniego posiłku o godzinie 18. Trzeba pamiętać o tym, że kolacja powinna być zjedzona dokładnie DWIE godziny przed snem.

Produkty light nie tuczą – MIT

Niestety wiele osób uważa, ze light jest lepsze od zwykłych produktów. Najczęściej pod uwagę brane są produkty mleczne np. jogurt naturalny, twaróg. Mimo tego, że są one pozbawione tłuszczu, bardzo często znajdziemy w nich o wiele gorsze substancje np. cukier, wspomagacze, które również prowadzą do nadwagi. Kupujcie produkty typu light z głową lub zrezygnujcie z nich całkowicie, ja właśnie tak zrobiłam.

Owoce jemy w każdej ilości – MIT

Na pewno słyszałyście kiedyś o diecie owocowej. Zastanówcie się przez chwilę jakich substancji odżywczych jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi poprzez spożywanie wyłącznie owoców? Tak naprawdę niewiele. W owocach znajdziemy między innymi fruktozę- cukier. Jedząc owoce trzeba pamiętać o umiarze. Nie zastąpią nam one pełnowartościowych posiłków.

Podczas stosowania głodówki od razu spalamy zapas tłuszczu w organizmie – MIT

Oczywiście, że jest to mit! Nasz organizm podczas głodówki zaczyna spalać najpierw glikogen, po dłuższym czasie zaczyna czerpać energię z zapasów. Kiedy zaczynamy dostarczać mu normalnych posiłków, magazynuje sobie jak największe “zapasy” na później, które stają się dla nas zbędną tkanką tłuszczową. Kiedy dostarczamy organizmowi regularnie posiłków, nie jest on zmuszony do ich magazynowania.

Przyznajcie się, kto z Was dał się nabrać na jeden z tych mitów? Myślę, że w pewnym okresie bardzo dużo osób wierzyło w skuteczność diety zgodnej z grupą krwi. Nie dajcie sobie wmówić, że to prawda! Z chęcią poznam mity z którymi Wy się spotkałyście. Koniecznie podzielcie się z nimi. Może wspólnie uda nam się ostrzec kilka osób przed mitami i udowodnić im, że nie są one nic warte, wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam,

Juliya