Płaski, wyrzeźbiony brzuch, to cel do którego dąży wiele z nas. Niestety nie jest to najłatwiejsze zadanie. To, że ABS robi się w kuchni mam nadzieję, że każda z Was wie. Odpowiednie odżywianie, to 70 % naszego sukcesu. Jednak bez ćwiczeń nie da się osiągnąć wymarzonej rzeźby. W dzisiejszym poście chciałam skupić się przede wszystkim na tych 30 %.  Podpowiem Wam jakie ćwiczenia warto włączyć do swoich zestawów treningowych.

Najpierw cardio później rzeźba

Jeżeli masz dużo zbędnej ilości tkanki tłuszczowej musisz wiedzieć o tym, że wykonywanie nawet tysiąc ćwiczeń na Twój wymarzony ABS nie przyniesie efektu. Wręcz odwrotnie! Rzeźbienie brzucha pod grubą warstwą tłuszczu nie ma sensu. Nie będzie to dobrze wyglądało. Skup się na początku na spaleniu tego co zbędne,  a później zacznij rzeźbić. Bardzo często Wam o tym przypominam. Jednak i tak wiele z Was ciągle uważa, że same ćwiczenia na brzuch wystarczą.

” Im częściej, tym lepiej ” 

Takim rozwiązaniom mówię stanowcze nie! Wiele z Was narzeka podczas moich wydarzeń, że ” za rzadko pojawiają się trening brzucha “. Moim zdaniem co 2  dzień jest wystarczająco. Wasz brzuch MUSI odpocząć. Biorąc pod uwagę to, że podczas odpowiedniego napinania mięśnie pracują również przy wykonywaniu np: treningu cardio. Oczywiście mam na myśli prawdziwe treningi ABS, a nie wykonywanie np: kilkunastu brzuszków dziennie ( w tym momencie możecie ćwiczyć na pewno częściej, ale również nie możecie zapominać o resecie ). Pamiętajcie jednak, że ważna jest jakość wykonywanych ćwiczeń, a nie ich ilość. Mięśnie właśnie podczas odpoczynku regenerują się i rosną.

Nudzie mówimy NIE!

Od dłuższego czasu wykonujecie ciągle te same ćwiczenia na brzuch, spaliłyście już dawno tkankę tłuszczową a Wasza dieta jest bez zastrzeżeń, a Wy nie widzicie efektów? Koniecznie zmieńcie swój zestaw treningowy Wasze mięśnie przestały reagować na wycisk, który im przygotowujecie. Po prostu się do niego przyzwyczaiły Zafundujcie im ” szok treningowy ” dodając nowe ćwiczenia, zmieniając ich kolejność bądź korzystając z innego zestawu treningowego. Nie zapominajcie o poprawnej technice wykonywania ćwiczeń i prawidłowym oddychaniu ( jeżeli chcecie, mogę napisać post o prawidłowym oddychaniu ). Zapamiętajcie to sobie: LICZY SIĘ JAKOŚĆ, A NIE ILOŚĆ! 

70% sukcesu

O odpowiednim odżywianiu nie chcę się rozpisywać, ponieważ chcę mu poświecić osobny post. Pamiętajcie o tym, żeby nie ucinać za mocno kcal. Dostarczać swojemu organizmowi białka oraz węglowodanów ( po treningu węglowodany proste, które dadzą Tobie energii np: banan, a później węglowodany złożone ). Jeżeli macie problem z posiłkami przed i po treningu, odsyłam Was do starych artykułów ===>Co jeść przed treningiem? – w poście znajdziecie link do ” Co jeść po treningu ? ”

Najlepsze ćwiczenie na rzeźbę brzucha 

Osoby, które przynajmniej raz w życiu wykonywały trening na drążku, wiedzą jak mocno w takich sytuacjach pracuje brzuch. Moim zdaniem nie ma nic lepszego od takiego treningu. Jeżeli nie macie w domu drążka, nie chodzicie na siłownie, może poszukajcie w swoim mieście takich siłowni na świeżym powietrzu. Tam zawsze są drążki i naprawdę niewiele osób ( przede wszystkim kobiet ) z nich korzysta. Mężczyźni znacznie częściej. W ogóle ćwicząc na takiej miejskiej siłce na świeżym powietrzu, możecie połączyć przyjemne z pożytecznym ( obserwowanie umięśnionych mężczyzn, którzy podczas ćwiczeń dają z siebie wszystko, jeszcze bardziej motywuje ;)).

Przykładowe ćwiczenia na ABS do wykonania na drążku:

* Od 50 sekundy zaczynają się ćwiczenia:)

Tak wiem, żeby ćwiczyć tak sprawnie na drążku, trzeba mieć w tym trochę wprawy. Pamiętajcie, że trening czyni mistrzem ( czy jakoś tak :). Wzmocnijcie swoje mięśnie rąk i zacznijcie ćwiczyć swój abs i inne mięśnie właśnie na drążku.

Ćwiczenia, które możesz wykonać bez większego sprzętu:

Plan wszyscy znają i kochają, prawda? Pisałam o nim osobny post. Znajdziecie w nim wiele rodzajów planków oraz poprawną technikę ich wykonywania. Dla zainteresowanych zostawiam link ===> Plank ćwiczenia klik  Podczas planku pracuje o wiele więcej mięśni niż przy wykonywaniu brzuszków.

źródło: http://weheartit.com/
źródło: http://weheartit.com/

Kolejnym ćwiczeniem, które moim zdaniem jest bardzo efektowne, to naprzemienne unoszenie nóg zgiętych w kolanach w kierunku klatki piersiowej, Warto jest obejrzeć ten filmik. Pokazuje odpowiednią technikę, poprawne oddychanie i mięśnie brzucha,które pracują podczas tego ćwiczenia.

Double Leg Stretch jest to klasyczne ćwiczenie Pilates. Jego zadaniem jest wzmocnienie mięśni brzucha, rozwijanie koordynacji ruchowej i nauka kontrolowania własnego ciała. Bardzo ważna jest poprawna technika wykonywania tego ćwiczenia! Przyjrzyjcie się dokładnie jaki bląd najczęściej popełniany jest podczas wykonywania double leg.

Scyzoryki z szeroko rozstawionymi rękoma i nogami. Ćwiczenie angażuje do pracy  w jednym czasie wszystkie mięśnie brzucha. Nie należy do najłatwiejszych. Bardzo ważna jest poprana technika wykonywani ( z resztą jak w każdym ćwiczeniu ).

To są moim zdaniem najlepsze ćwiczenia na rzeźbę brzucha. Polecam treningi ABS wykonane na drążku. Wypróbujcie koniecznie jak będziecie miały okazję. Z chęcią poznam Wasze ulubione i Waszym zdaniem najlepsze ćwiczenia na rzeźbę brzucha :).Jestem ciekawa ile czasu zajęło Wam wyrzeźbienie kaloryfera, bądź jak długo już to robicie :). Jeżeli chcecie, podzielcie się swoimi ulubionymi ćwiczeniami na rzeźbę w komentarzach :). Myślę, że taki zbiór mógłby być bardzo pomocny. 

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya