Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się tkanki tłuszczowej, chcesz wyrzeźbić ciało, szybciej zobaczyć efekty i nabrać gibkości – trening funkcjonalny jest właśnie dla ciebie. Ten rodzaj treningu ma coraz więcej zwolenników. Forma ćwiczeń przypomina wykonywanie codziennych czynności, ale powtórzonych wielokrotnie. Trening funkcjonalny jest dla wszystkich, jednak są pewne wyjątki.

Trening funkcjonalny wywodzi się z rehabilitacji. W odróżnieniu od treningu klasycznego spala więcej kalorii i podkręca metabolizm. Składa się z różnych zestawów ćwiczeń, które bardzo przypominają ruchy wykonywane w życiu na co dzień. Dzięki temu nasza koordynacja ruchowa i kondycja ulegają poprawie, a gesty są bardziej świadome oraz energiczne, co dodaje uroku i wdzięku sylwetce.

W treningu funkcjonalnym bardzo ważne jest to, że porusza mięśnie głębokie, które przeważnie są uśpione. Sprawia, że stają się silniejsze co korzystnie wpływa na kręgosłup
i prawidłową postawę ciała. Wykonując ćwiczenia funkcjonalne nie nabierzemy masy, ale ładnie wyrzeźbimy mięśnie. Ten rodzaj ćwiczeń stabilizuje ciało i zmniejsza ryzyko występowania urazów.

Kolejną zaletą tego typu treningu jest jego różnorodność. Nie pozwala nam wpaść w rutynę, a możliwość wykorzystania różnych przyrządów (piłek, gum, stepów itp.) zwiększa jego atrakcyjność. Pierwsze efekty są widoczne nawet po miesiącu, a po kilku tygodniach można poczuć zadowolenie i satysfakcję z wykonanej pracy nad swoim ciałem. Pod warunkiem, że jest on wykonywany regularnie i trwa odpowiednią ilość czasu (1-1,5 h). Poprawia jakość życia, bo zwiększa naszą sprawność ruchową.

Trening funkcjonalny jest dla wszystkich, jednak nie jest łatwy. Wymaga dużego wysiłku przez bardzo szybkie tempo ćwiczeń. Nie jest wskazany codziennie, żeby nie przeciążyć organizmu. Wystarczy 2, 3 razy w tygodniu. Osoby, które mają skrzywienie kręgosłupa powinny unikać ćwiczeń asymetrycznych. Pozostałe ćwiczenia są nawet wskazane przy tego rodzaju schorzeniu, ponieważ wpływają pozytywnie na problemy z kręgosłupem.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj ćwiczeń szkodzi, gdy nie wykonujemy ich poprawnie!

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam wam temat i zachęciłam do rozpoczęcia przygody z treningiem funkcjonalnym. Są tutaj fanki treningu funkcjonalnego? Jeśli tak, to co sądzicie na temat tego rodzaju ćwiczeń? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Pozdrawiam, Ewa