Ponad miesiąc temu na blogu pojawił się post w którym wymieniłam kilka zdrowych zamienników niezdrowych produktów.  Warto wprowadzić je w swoje życie. 🙂 Dzisiaj postanowiłam uzupełnić listę tych produktów.

1) Białe pieczywo kontra ciemne pieczywo:

chleb

Myślę, że  w tym momencie nie mamy co dyskutować :). Bez dwóch zdań powinniśmy wybierać ciemne pieczywo. Pieczywo białe wytworzone jest z wysokoprzetworzonej mąki. Podczas jej przetwarzania zostaje zniszczona łuska ziarna oraz zarodek, a to własnie w nim znajdują się najcenniejsze składniki!  Posiada wyższy indeks glikemiczny. Pieczywo ciemne zawiera nawet do 5 razy więcej błonnika niż białe! Dzięki niemu czujemy się dłużej syci. Zawiera witaminę E i B, żelazo, magnez, miedź i cynk. Kupując ciemne pieczywo wybierajcie te, które nie zawiera barwnika.

2) Coca cola kontra woda mineralna

woda cola

Mam nadzieję, że w tym momencie każdy z Was sięgnąłby po wodę mineralną,a nie po słodką colę. Cola zawiera kwas fosforowy, który eliminuje wapień z kości na skutek tego może doprowadzić do osteoporozy. Znajduje się w niej aspartam!  W jednej szklance coli jest aż 26,5 gram cukru!  Natomiast woda bardzo dobrze nawadnia Nasz organizm. Wypłukuje ona z Naszego organizmu toksyny, sprawia, że czujemy się syci. Nie zawiera cukru!

3) Makaron pszenny kontra makaron pełnoziarnisty.

makarony

Makaron pełnoziarnisty jest bardziej wartościowy dla Naszego organizmu od pszennego. Zawiera on przede wszystkim dużo witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nim również błonnik. Ma niższy indeks glikemiczny od ” białego”. Jeżeli macie możliwość, to wybierajcie makaron pełnoziarnisty! Dzięki niemu czujemy się również dłużej najedzeni.

4) Świeże owoce kontra owoce w puszce

owoce

Bardzo często ludzie myślą, że owoce w puszkach są tak zdrowe jak świeże. Jest to błędne stwierdzenie. Przede wszystkim plaster świeżego ananasa ma około 43 kcal. plaster ananasa z puszki posiada około 56 kcal. Różnica nie jest duża. Jenak owoce z puszki nie zawierają tylu cennych witamin co świeże. Są one również konserwowane i słodzone. Ananas jest owocem, który wspomaga odchudzanie. Jeżeli macie możliwość, to wybierajcie świeże owoce!:)

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ananasa i jego właściwości, to podaję Wam link do artykułu -> Właściwości ananasa

Ten artykuł jest uzupełnieniem tego —> Zdrowe zamienniki niezdrowych produktów

Jeżeli macie jeszcze jakieś produkty, które zawierają zdrowe zamienniki a nie zostały wymienione w obu artykułach, to możecie je wypisać w komentarzach;).

Pozdrawiam,

Juliya